Przedszkole przy ul. Wiadukt 5 w Białymstoku
Jeden z oddziałów Niepublicznego Przedszkola Integracyjnego „Kraina Montessori” mieści się w Białymstoku przy ulicy Wiadukt 5 lok H7, H8. Nasz oddział jest najstarszy, powstał bowiem w 2015 roku i dlatego też jesteśmy najliczniejszą filią.
Nieopodal przedszkola rozciąga się piękny las Solnicki, do którego nasze przedszkolaki chętnie chodzą na spacery i obcują z przyrodą.
Na Wiadukcie dzieci przede wszystkim… pracują 🙂 „Zabawa jest pracą dziecka. Dziecko nie męczy się pracą, wykonując ją, wzrasta, dlatego praca zwiększa jego energię.” – jak napisała Maria Montessori w „Sekrecie dzieciństwa”. Tak więc zabawą witamy i kończymy dzień przedszkolny. Kiedy się nie bawimy to… dalej pracujemy 🙂 Nasze małe rączki kolorują kredkami, lepią kulki z plasteliny, rwą bibułkę na kawałeczki, pędzelkami nabierają farby i rosną sterty wykonanych przez nas kart pracy. Jak już skończymy karty pracy to dalej pracujemy 🙂 przy stole na przykład. Bo zjeść posiłek i posprzątać po sobie to poważna robota. Albo idziemy na podwórko, aby popracowały mięśnie naszych nóżek.


A tak oto wygląda nasz plan dnia na Wiadukcie:
- Od godziny 6.30 zaczynamy się schodzić do przedszkola i do czasu śniadania wymyślamy sobie sami zabawy, albo bawimy się z Paniami, jeśli mamy na to ochotę. Czasem też po prostu potrzebujemy Pań w zabawie, bo potrafią wydrukować kolorowanki, naprawić auto, śpiewać dużo piosenek i nie dopuścić do kłótni, bo czasem się to zdarza.
- Najlepiej jest jak, jak zejdziemy się do 8.30/9.00 bo wtedy na nasze stoliki wjeżdża śniadanko. Po śniadanku wiadomo – myjemy ręce. No przed śniadankiem też, ma się rozumieć.
- Około godziny 9.30 zaczynamy przygodę z edukacją. Liczymy, łączymy, kreślimy, śpiewamy, recytujemy, kleimy, sylabizujemy, lepimy, wycinamy, tańczymy, podskakujemy, piszemy, malujemy, eksperymentujemy, poznajemy, dowiadujemy się, łączymy, wlewamy, wylewamy, ugniatamy, porównujemy, szacujemy, rozumujemy, działamy, rysujemy. We have also English classes. Older children twice a week, younger once a week.
Wychodzimy też na spacery a jak jest już ciepło to nawet jeździmy dalej autobusem, na przykład do parku. Wychodzimy z przedszkola przede wszystkim jak są wszystkie Panie w grupie, bo wiadomo, bywają chwile, że ciężko nas upilnować, każdy chce biec w swoją stronę albo nie chce maszerować przy naszym kolorowym wężu albo iść w parze. No i nie wychodzimy jak pada deszcz, bo jeszcze nie jesteśmy jeszcze gotowi aby naśladować angielskich rówieśników. W szatni walczymy z zamkami, butami, szalikami, rękawiczkami, i zawsze wychodzimy z tego zwycięsko.
W godzinach 11-12 w przedszkolu jada się obiad; młodsi wcześniej, starsi później. Dwa dania. Oczywiście przed i po znowu mycie rąk, a po to i nawet buzię i zęby.
- Jak się około południa zmęczymy, to maluchy siup na leżaki i w pościel i chrapanko, starsi odpoczywają na relaksacji. To ważne, nasze umysły potrzebują się wyciszyć i odpocząć, bo potem znowu do roboty 🙂 Leżakowanie ma stałe godziny u naszych maluszków: 12.00-14.00, w pozostałych grupach jest to bardziej elastyczne i dopasowane do potrzeb.
- Ale zanim praca zacznie palić się nam w rękach w godzinach 13.30-14.00 wcinamy podwieczorek, żeby naładować akumulatory. Teraz na odwrót: starsi wcześniej, młodsi troszkę później, jak się rozbudzą.
- Po podwieczorku pracujemy, bawimy się, miło spędzamy ze sobą czas. O godzinie 16.30 zazwyczaj nie ma nas już w przedszkolu, ale jeśli Rodzice potrzebują, mogą porozumieć się z Paniami i wtedy One ustalą tak dyżury, aby zostać z nami dłużej.
Nasza galeria przedszkolna:
W roku szkolnym 2023/2024 mamy 4 grupy w naszym przedszkolu. Są to najmłodsze Kredki w wieku 2,5-4 lat, potem mamy Mazaki to dzieciaki 4+-5+, Pędzelki są w wieku 5+ i 6 lat. Mamy też Farby. To jest kameralna grupka dla dzieciaków, które mają specjalne potrzeby, które niekomfortowo czują się wśród wielu bodźców i dużej ilości rówieśników. Farby mają możliwość uczestniczenia w integracji kiedy już osiągną gotowość, aby podjąć to wyzwanie. Takie mamy grupy w tym roku szkolnym. Ale w następnym roku szkolnym to się zmieni, bo na pewno przyjdą nowe dzieciaki, część pójdzie już do szkoły a Pani Dyrektor zmieni nazwy grup, bo takie ma hobby 🙂
Nasze grupy mogą liczyć do 20 dzieci, oprócz Farb. Ale najczęściej to maluchów jest najwięcej, starsze grupy są bardziej kameralne, liczą najczęściej około10 dzieci wiec sprawdzają się dobrze jako środowisko integracyjne. W Kredeczkach jest też najwięcej Pań, wiadomo – maluchy potrzebują wszędzie wsparcia i drogowskazu. W pozostałych grupach są najczęściej po 3 Panie.
Uroczystości i wydarzenia, zajęcia dodatkowe
W przedszkolu obchodzimy różne uroczystości. Kilka razy w roku nakładamy galowe stroje, bo mamy pasowanie na przedszkolaka albo święto 11 listopada. Przed Bożym Narodzeniem oraz na dzień Babci i Dziadka robimy najczęściej zabawy integracyjne, a na Dzień Rodziny wyjeżdżamy za miasto również wspólnie się pobawić. Wychodzimy do kina i teatru, a czasem jakiś teatrzyk przyjedzie do nas lub przyjadą muzycy i zagrają nam koncert na prawdziwych instrumentach. Czasem przychodzą do nas ciekawi ludzie np. pielęgniarka lub ratownik medyczny, fryzjerka, strażak, policjant i opowiadają nam o swojej pracy i możemy pobawić się akcesoriami, które wykorzystują w swojej pracy. Możemy w przedszkolu korzystać z dodatkowych płatnych zajęć takie jak np. Zumba prowadzi Fabryka Tańca czy Przedszkoliada (Drużyna Kangura).